Пътеводителят е обновен през май 2021 г.
Винаги съм смятала, че Пловдив не се нуждае от насоки, за да се разгледа, но напоследък се убеждавам, че не е съвсем така. Често отскачаме до “Града под тепетата”, защото както може би съм (или не съм) казвала Г. е пловдивчанин. Това естествено не ме прави експерт, но последните няколко пъти кръстосваме мястото по 10 км на ден и това ме кара да вярвам, че съм видяла достатъчно.
След като Monkey house затвори врати преди няколко месеца, вече ни влече извън Капана. Пресичаме главната и след подлеза се озоваваме в the Family roasters. Има си редовни посетители, които познават мястото и сякаш идват всеки ден. Първия път, в който го посетихме преди 2 години, останахме малко разочаровани от кафето, което ни сервираха, но го отдадохме на това, че мястото е ново. Сега нещата се променили напълно.
The Family – coffee roasters, ул. Райко Даскалов № 55
работно време: пон – петък 8:00 ч. – 19:00 ч., събота 09:00 ч. – 18:00 ч., неделя 10:00 ч. – 18:00 ч.
website: www.thefamilycoffee.com
Отправяме се към Капана, където животът ври и кипи, особено през уикенда.
Мулти Култи гастро бар предлага много вкусен брънч и кафе. Обявен е за “Брънч място на 2018” от Бакхус. Предлагат от закуска до вечеря, като можете да опитате ястия от цял свят. Препоръчвам яйцата “Бенедикт” и омлет с трюфел и ементал. Кафето е на гръцката пекарна Taf (снабдено от Drekka). Много приятна обстановка с кулинарни книги по рафтовете и домашни сладка за продажба. Вечер можете да получите коктейли по авторски рецепти.
Multu culti, ул. “Абаджийска”6А
работно време: пон-събота 08:30 ч. – 23:00 ч.
сайт: MultiCultiPlovdiv
Tams house беше нашето откритие през зимата и сега успяхме да отидем още два пъти, само за да затвърдим убеждението си, че храната е невероятна. Интересна е историята на ресторанта. Собствениците Тодор и Мелиса (перуанка с японски корени) са живели и работили в ресторант със звезда мишелин в Напа, Калифорния. Когато работната виза на Тодор изтича, двамата решават да се преместят в Европа и избират Пловдив. Менюто е кратко, но интересно, храната e истинско удоволствие. Препоръчвам мус от фоа гра с шам фъстък, домашно сладко, сервиран с бриош и патешкото магре. Десертите са цяло ниво над всичко, което сме опитвали. Радвам се, че такива хора решават дойдат в България и да създадат такова място, на което можем да се насладим, без да прекосяваме граници.
Tams house, ул. “Загреб” 4, в Капана срещу Паваж
Работно време: вторник – неделя 12:00 ч. – 23:00 ч., пон – почивен ден
сайт: TamssHouse
Паваж, разбира се, няма нужда от представяне. Пловдив не минава без Паваж, но този път исках да разгърна, затова няма снимки от мястото. Иначе страхотна кухня с продукти, които сами си отглеждат. Хлябът е ръчно направен. Задължително пробвайте агнешкото, кюфтета “Мими Иванова” и десертите. Резервация ще ви е нужна, защото мястото е наистина популярно.
Паваж, ул. „Златарска“ 7
работно време: понеделник – почивен, вторник 16:30 – 23:00 ч., сряда – неделя 12:00 ч. – 23:00 ч.
Докато сме още в Капана отскачаме за вкусен, непретенциозен обяд до Айлякрия. Ново място със страхотен интериор от изкъртени стени и плочки с орнаменти. Препоръчваме качамак със сирене и саздърма от патешко сърце. Непретенциозно, но приятно място, което е сравнително ново и се надявам да се задържи.
Айлякрия, ул. “Кожухарска” 3
Работно време: пон – нед от 12:00 ч. до 23:00 ч. вторник – почивен ден
сайт: Айлякрия
Друго готино място за брънч е Tables, което може би познавате от София. Тук ще намерите любимите на всички яйца Бенедикт. За много гладните има бургери и сандвичи с дърпано свинско. Домашна им лимонада с лавандула и боровинки е по тяхна рецепта и е страхотна за летните месеци.
Tables
Работно време: всеки ден, пон – четвъртък от 11:00 ч. до 22:00 ч., петък – неделя 11:00 ч. до 23:00 ч.
сайт: Tables
Излизаме от Капана и след Джамията се насочваме към Dwell coffee house. Заведението се намира в тиха уличка с много стълби. Нека външния вид и бялата дограма не ви подвеждат, тук сервират хубаво кафе и то какво. Кафето, което приготвят е на Chucky’s, които са известни с добре изпеченото си кафе. Собствениците са млада двойка – тя бивша учителка, той е работил за друго заведение със специално кафе. Двамата са разговорливи, приемат всеки клиент като гост. Познанията им за кафето са задълбочени, порцелановите им чаши са специална доставка от Австралия, с които много се гордеят. Ставаме оптимисти за кафе културата и бъдещето на Пловдив.
Dwell coffee house, ул. „Пролет“ 2
работно време: понеделник – петък 09:00 – 18:00 ч., неделя 10:00 ч. – 16:00 ч.
Art news cafe е нещо като must see в Пловдив. Помня първия път, когато го посетихме, бях очарована от обстановката, тогава още Капана не съществуваше в сегашния му вид. Създадено през 2008 г. от Катрин и Веселина Сариеви, собственици на галерия “Сариеви” в близост. Арт нюз кафе е замислено по-малко като кафене, повече като място за събития с изложби, DJ вечери, място за обмен на идеи.
Art News Cafe, ул. “Отец Паисий” 38
Работно време: пон – неделя от 10:00 ч. – 23:00 ч.
сайт: www.artnewscafe.com
Точно до Art news cafe е вечната класика – ресторант Одеон. Това е семеен ресторант, част от малък хотел с 9 стаи. Белите покривки не трябва да ви плашат. Мястото освен страхотна гледка към разкопките, предлага добре замислено гурме меню. Препоръчвам ви да опитате тейстинг менюто, което включва 7 ястия плюс десерт. Така хем ще опитате най-добрите ястия на заведението, хем няма да преядете. В добавка, освен вкусната храна може да се полюбувате на супер интересните редовни клиенти – фини възрастни дами и джентълмени с приятни обноски, които разговарят тихо и се чувстват у дома си.
Ресторант Одеон, ул. “Отец Паисий” № 40
Вече е затворен!
сайт: www.restaurant-odeon.com
Ако излезете от главната и се отправите към ул.”Христо Данов” ще достигнете Природонаучния музей, който е интересен за най-малките. На ъгъла на ул. “Христо Г. Данов” и ул. “Бетовен” се оформя много приятно каре.
Новото ни супер яко откритие е Bluestone Doughunts на ул. “Отец Паисий” 29 (успоредната улица на главната). Не съм почитател на понички, но тези са ръчно приготвени и супер, супер пухкави и интересни. Тук сервират и страхотно кафе (Snack, което преди беше в Капана).
Хубавите места не винаги са в центъра на града и Tart bakery го доказва. Намира се в район Южен или по-известен като “Кючук Париж”. Приготвят своите хлябове на място с квас, има разкошни кроасани, които също приготвят на място с масло – сладки и солени варианти, различни дребни сладки и мъфини. Хлябът с маслини, които си купихме беше превъзходен.
Tart bakery, ул. „Даме Груев“ 34a
Работно време: пон – петък 9:30 до 19:00, събота и неделя са почивни.
Ако искате да посетите добър италиански ресторант в Пловдив, то трябва да излезете от центъра и да се насочите към широкия център, както го наричат пловдивчани. Този ресторант е собственост на двама италианци и един българин. Един от собствениците Джузепе Ломушо е родом от Пулия, един от най-вкусните региони на Италия. Оттам и няколко ястия вдъхновени от региона. Пицата с активен въглен e неустоимо вкусна, а пастата пълно удоволствие за сетивата.
Osteria Rosmarino, ул. “Пещерско шосе” №28
работно време: пон – неделя, 11:00 ч. – 23:00 ч.
сайт: OsteriaRosmarino
Препоръчвам ви да се разходите извън Капана и Стария град, ако искате да усетите Пловдив. Ако поемете от Джамията по ул. “Антим” I нагоре по ул. “Константин Фотинов” или ул. “Тодор Каблешков” ще видите страхотни къщи, някои реновирани, други оставени на разрухата, но все още съдържащи в себе си духа на епохата. Оттам можете да се изкачите до едно от седемте тепета на града – Данов хълм и да погледнете Пловдив отвисоко.
Тази къща (на снимката по-долу) неминуемо ме привлича всеки път, когато минаваме покрай нея. На една плоча е изписано, че тук е отсядал за известно време Захари Стоянов (всъщност той е отсядал в малка турска къща, която е била на мястото на тази). Любопитството ме гложди да разбера повече за къщата и обитателите й. Започвам да ровя и откривам, че къщата е по проект на арх. Светослав Грозев завършил в Берлин и проектирал доста от къщите в стил модернизъм с Баухаус влияние в Пловдив. Тя е била дом на тютюнетърговеца Никола Каишев и неговата жена Христина, за която се смята, че е избрала финалния проект на сградата. Трудността на мястото, защото къщата е построена на хълм и вплетените възрожденски елементи наистина я правят специална. В наши дни къщата е все още в ръцете на наследниците – сем. Каишеви.
Къща на Никола Каишев, арх. Светослав Грозев, 1931 г. стил модернизъм/Баухаус (по-долу)
Всъщност арх. Грозев строи и друга къща, която е съвсем в началото на Стария град, построена през 1936 г. за фабриканта Стайно Стайнов на възможно най-фантастичната позиция в града над римските руини и османската джамия. От нея се открива 270 градуса панорама към града. Стайно Стайнов, освен търговец е бил и меценат с желание да помогне на млади архитекти като Грозев да се развиват. Негов брат е Петко Стайнов – композитор и музикален общественик. За съжаление семейството на Стайнов обитава къщата само десет години преди тя да бъде национализирана от комунистическата власт. Стайнов се самоубива няколко години по-късно, неспособен да приеме новата власт.
Къща на Стайно Стайнов, арх. Светослав Грозев, 1936 г. стил модернизъм/Баухаус (по-долу)
Друг страхотен маршрут за разходка е Цар Симеоновата градина, която наскоро е ремонтирана. Освен разходката вътре в градината, ви препоръчвам да разгледате къщите по ул. “Велико Търново”, които са невероятни. От улица Велико Търново можете да продължите по ул. “Иван Вазов” и Тютюневите складове, които в момента са изоставени, рушащи се и без покрив, но тази част на Пловдив е наситена с история и това може да се види по фасадите.
Малко по навътре в квартала се намира още една сграда дело на арх. Светослав Грозев в модерен стил. Най-впечатляващ е входът на сградата, запазен в добро състояние и до днес.
Жилищна сграда на ъгъла на ул. “Густав Вайганд” и ул. “Виктор Юго
Още една невероятна къща на ул. „Кръстьо Пастухов“ (на снимката по-долу) построена през 1933-та година също тъне в разруха. Този път проектирана от арх. Христо Пеев отново в стил модернизъм с Баухаус влияние. Наскоро открих този сайт, в който са поместени доста интересни алтернативни маршрути, които всеки може да следва и да разгледа Пловдив през друг ъгъл. Тази година се отбелязва 100-годишния юбилей на Баухаус архитектурата (Ако ви е интересна тази тема, можете да последвате фейсбук страницата на Български архитектурен модернизъм, където публикуват интересни архитектурни факти за такива къщи в България и света). Докато всички архитекти в началото на миналия век са строели в стил неокласицизъм, неоромантизъм, необарок с пищност на фасадите и богатство на орнаментите, арх. Грозев прилага изчистени линии, обемни тераси и това е било доста революционно за времето си.
арх. Христо Пеев, който е проектирал къщата по-долу. Негова история е безкрайно интересна. Още през 20-те години на XX век започва да заснема старите възрожденски къщи в цял Пловдив, които тогава били в окаян вид. Благодарение на неговите записки доста от къщите в Стария град са реставрирани в сегашния им вид. Преди 44-та година, той разполага с архитектурно бюро и се жени за момиче от буржоазно семейство. След 9-ти септември и настъпването на комунизма бива пренебрегван от своите съвременници и наричан “буржоа”, а книгата му с възстановки излиза четири години след смъртта му. Умира в безизвестност и бедност.
Къща на Елеонора и Алберт Малапел, арх. Христо Пеев, стил модернизъм/Баухаус (по-долу)
После може да се шмугнете в уличките и да откриете домът на един от най-обичания кмет на Пловдив (така е описан от съгражданите си) – Божидар Здравков. По време на двата си мандата, Здравков модернизира града и утвърждава международния мострен панаир. Градът преди той да поеме поста е без канализация и без грам зеленина. Бил е изключително скромен и поставя началото на развитието на Пловдив в правилната посока. Успява да спаси тепетата, след като вече едно е разрушено, за строителен материал. Превръща старинната къща на Куюмджиоглу в днешния Етнографски музей.
Къщата му тогава строена като вилна къща извън града се обитава от неговия внук, който е наследил и името му.
Друга невероятна сграда е сградата на Драматичния театър Пловдив, за да я разгледате трябва да се мушнете в един от тунелите на главната. Още по-интересна е задната й страна, която е изрисувана с графити. Ето това намирам из новините: “25 графити майстори от цяла България рисуват на тема “Изкуството е вечно” в рамките на фестивала Стрийт Арт Фест. Най-мащабният им шедьовър пловдивчани могат да видят на задната стена на Драматичния театър в Пловдив.”
Драматичен театър Н.О.Масалитинов
Ако позволите, Пловдив ще ви покаже много повече … стига да искате да видите, стига да искате да се гмурнете в града и да го опознаете. Задължително бъдете гладни, Пловдив няма да ви разочарова.
Ева Добрева says
Разкошно разказано! Като търсене на съкровища – тук добро кафе, там вкусен обяд, приятна атмосфера…
Не живея в Пловдив от много години, но определено ще посетя някои от местата при следващото ми пътуване до дома.
А може и нещичко да допълня 😉
Radostina says
Радвам се, че пътеписът Ви харесва. Всякакви препоръки се приемат горещо 😊🙏
Victor M . says
Im Viktor Mihaylov from Canada . Bravo . Az sum izrasnal vuv Tzentura do tezu Unikalni kushti . Kaishev mi e suuchenik . Az sum” Maina ‘do Grob ! You could always reach me at my E mail or Hangouts or Instagram . Thx
Стеф says
Хубав текст!
В Пловдив е сърцето и душата ми, не само е мой роден град, той е любов! Истински препоръчвам следващата ви разходка из града да е с тема “сладолед” 😊 ще се изненадате и впечатлите 🙃
Албена says
Разкошно! Не съм ходила в Пловдив…от мноого години, нищо че от София е на час и половина път с кола(че и по-малко, ако оправят магистралата).
Обаче ти трябва да си смениш професията…пътешественик, дегустатор, разказвач, фотограф…толкова обичам твоите пътеписи(може и да не е точната дума) със снимки 🙂
Рали Петкова says
Мъжът ми беше в Пловдив по работа, когато постнахте снимки от Bluestone doughnuts. Казах му без понички да не се прибира. Обикалял е 15 минути докато паркира, но определено си заслужаваше. Бяха чудни. Нямам търпение да се разходим и да опитаме и някои от другите места.