Ибиса е очарователен испански остров с червена почва и за контраст наситена зеленина, докъдето поглед стига. Ибиса наистина носи някакво по-специално усещане. Срещнахме хора в края на своята младост, малко ала Питър Пан, все още влюбени в острова, безсилни да се откъснат, които се завръщат всяко лято за още от магията му.
На влизане в Ибиса от летището ни посреща голям билборд с надпис “Ibiza №1 club in the world” и аз се усмихвам, защото ние сме тук за всичко друго, но не и за партитата. Тук сме заради храната, природата и устойчивите места.
Кога да посетите Ибиса?
Юли и август са най-горещите месеци, дори да прекарате по-голямата част на плажа, това няма да ви спаси от убийствената влага. Бих препоръчала да посетите Ибиса извън сезона – през юни или след средата на септември. По-малко тълпи, по-конкурентни цени.
Почивката ни ще трае десет дни и понеже искаме да разгледаме по-обстойно острова, затова и съм запазила две отделни места за спане. Първото е този красив бутиков хотел на север от град Ибиса – Can Domo. Това, което ме привлича в това място, не е лукса, а желанието за правене на устойчив бизнес. Мястото разполага с овощна и зеленчукова градина, която снабдява ресторанта с продукти. Хотелът не е голям, всичко е много умерено, насочено към отделния гост.
Can Domo
Къде да ядете:
– Shamarkanda – най-вкусното място, на което сме били в последно време.
– Es Cucons се намира в хотел Es Cucons и беше другата ни опция за спане. Храната беше добра, обслужването също;
– La Paloma – това е испанският вариант на “Старци и разбойници”. Популярно място. Направете резервация, ако го посещавате в сезон. Вкусна храна без претенции с хипи вайб;
– Pou des Lleo е типичния испански ресторант с дървени маси и петна по столовете, но паелята тук е някаква легенда;
Ще започна с откритието ни по време на почивката, въпреки че снимките ми не струват.
SHAMARKANDA, Ibiza
Ресторант Шамарканда се намира в средата на острова и е близо до второто ни настаняване. Всяка вечер е пълно, затова препоръчвам резервация. Има невероятна храна, проста, но много вкусна. Името ми звучи малко индийски, но менюто е разнообразно и с лека заигравка към традиционните ястия.
La Paloma, Ibiza
Es Cucons restaurant
Намира се близо до плажовете Cala Salada и Cala Saladeta и можете да комбинирате плаж и обяд.
Restaurant Pou d’es Lleo
За най-добрата паеля се отправете към този испански ресторант в близост до плажа със същото име, с интериор без претенции, дървени маси, доста местни и голяма паеля, която ще стигне за повече от четирима. Може да комбинирате с излежаване на плажа Cala Benirrás, а после обяд в таверната.
Кои плажове да посетите:
– Cala Box се намира доста на север от град Ибиса (или както го наричат тук Ейвиса на каталунски). Плажът е красив с високи отвесни скали, които създават усещане за интимност. Остана си един от любимите ни.
– Cala Gracioneta – много малък, закътан плаж. Не сядайте на заведението. Не може без резервации и цените бяха “готови сме да ви оберем”, но самото плажче е много симпатично с много млади хора, опънали кърпи по скалите;
– Cala Portinatx – доста на север, но голям, приятен плаж.
Cala Gracioneta
– Cala Salada и Cala Saladeta – Тези два плажа са най-популярните на острова, затова и доста хора се тълпят в тази посока, но паркингът до тях е много малък и след 11:00 ч., спират да пускат, който е до долу. Съветвам ви да дойдете рано сутринта или да оставите колата си на по-далечния паркинг и да пътувате със специално организирано автобусче до там. Предпочитани са от младите хора, което значи че може да има силна музика от плажуващи или парти настроени групи. Cala Saladeta е по-трудно достъпния, необходимо е да хванете стръмния път по скалите, но ще се ориентирате към отиващите натам хора.
Cala Salada и Cala Saladeta
Agroturismo Can Marti
Второто място, на което се спирам е Can Marti, доста подобно на Can Domo, но в същото време и толкова различно. Finca Can Marti е ферма разположена върху 169 декара земя. Няколко малки постройки сред природата. Стига се по два километра черен път, като тук всичко е с мисъл за природата. Умоляват се гостите да не използват собствена козметика, освен биоразградимата, която е оставена в стаите, защото водата от канала се използва за напояване на зеленчуковата градина. Отглеждат магарета и кокошки. Имат малка бакалия на самообслужване. Купуваш си неща, които произвеждат, а след това оставяш пари и записваш в тефтер.
Басейнът им е естествен (напомня ми на този в Португалия в Casa Brava), без химикали, който се поддържа чист посредством растения, които пречистват водата. Не можеш да използваш слънце защитен крем, заради растенията. Този подход напоследък се налага с идеята за по-устойчив туризъм.
В закуската преобладават плодовете, които берат от градината. Правят тематични вечери два пъти в седмицата, но честно казано, очаквах повече от сервираната храна.
С толкова много пространство, близост до природата, очаквах тук да срещнем повече семейства, но истината е, че Ибиса си остава предпочитано място от младите хора. Имаме голямо патио към апартамента, където вечер играем настолни игри или вечеряме тапас. Децата са очаровани от природата, но успяват да нарушат спокойствието на двойка французойки около басейна.
В близост до фиката се намира малко испанско градче Sant Joan de Labritja, на което през уикендните се организират базари. Естествено, там сме където е храната – Raices de Ibiza. Тази мила дама Кристина, стои зад бранда Raíces de Ibiza и е нещо, като легенда в района. Готви изцяло веган неща и освен уъркшопи, продава своите изцяло домашни произведения на пазара в Сан Хуан всяка неделя.
В последните няколко дни решаваме да разгледаме и остров Форментера, като вземаме ферибот от Ейвиса – главния град. Остров Форментера е много красив сам по себе си и изисква отделно посещение. Най-малкият остров от групата на Балеарските острови в Средиземно море, но един от най-впечатляващите. До него няма директни самолетни полети и това е може би една от причините да е толкова добре запазен.
град Ибиса



остров Форментера
Остров Форментера е впечатляващ, заради тюаркоазената вода, скрити малки плажове, цялостно усещане за сънливост, което те обзема още на пристанището. Тук придвижването е със скутер, велосипед или кола. Можете да наемете на пристанището или да се придвижвате с автобус.
Ние наехме кола и пообиколихме повечето плажове, но поради липса на време, определено бихме се върнали отново за по-дълго време. Едни от най-известните плажове са See Illetes и Platja de Llevant. Съвсем близо е остров Espalmador, до който може да се стигне газейки във водата, при отлив.
Ses Illetes
Ибиса е наистина приказно място, дори и да сте далеч от младите си години. Всяко място има своя чар и може да бъде преоткрито.
Fin
Leave a Reply