Има ли нужда от представяне този град на контрасти – Истанбул? Лудницата по пазарите, клаксоните на колите, потоците от хора, провикващите се търговци на кестени, царевица, красотата на Босфора, могат да ти открият магията на този град. Или си запленен от пръв поглед или го намразваш, но със сигурност човек не може да остане равнодушен. Толкова много история има в този град, наслоявана през годините като пластове зле покрита мазилка, прозира от всеки ъгъл.
За мен е трето посещение до Истанбул, но първо за семейството. Минавали сме през град на път за Кападокия, но тогава не успяваме да го разгледаме.
Къде да отседнете:
Ние избрахме Mest hotel до Египетския пазар в историческата част на столицата. Хотелът е много готин, персоналът е услужлив и учтив, гледката от покрива, където сервират закуската – жестока, но това, което за някой би било удобство – близостта до повечето забележителности, на нас ни дотежа, заради глъчката и шума от пазара в делничните дни. Следващия път ще изберем място някъде отсреща, до кулата Галата.
Какво да видим:
В европейската историческа част се намират повечето забележителности – двореца “Топкапъ”, света “София”, Синята джамия (Султан Ахмед), Капалъ Чаршъ, Цистерната на базиликата, Египетския пазар и Новата джамия; Ще са ви необходими два дена да обиколите всички тези забележителности. Моите фаворити от тези места са двореца Топкапъ и Цистерната на базиликата.
В този списък трябва да попадне Дворецът Долмабахче, който обаче се намира в квартал Бешикташ. Построен е от султанското семейство около 1843 г., защото дворецът Топкапъ, в който преди това са живели султаните, им се струва отживял и без модерен облик.
Topkapı Palace
Места за хапване, които пробвахме и ни харесаха:
Закуска:
– Çeşme Bazlama Kahvaltı в квартала Nişantaşı – за типична турска закуска. Няма да останете гладни и недоволни;
Специални кафета:
– Old Java Coffee Roasters Galata – за хубаво кафе;
– Parsa Coffee Roasters – хубаво спешълти кафе (и тук все пак има и кафе любители); Този район като цяло е страхотен за разходка и хапване;
– Coffee Sapiens – в близост до Parsa, в Каракьой;
Ресторанти:
– Aheste restaurant – чудесно място за мезета и турска кухня с туист. Личен фаворит;
– Olden 1772 много як интериор в стара сграда с каменни стени и вита стълба. Храната беше чудесна. Не приемат деца, но направиха изключение, незнайно защо 🙂
– Mürver Restaurant – малко по-хай левъл. Хубава гледка и храна;
– Sokak Lezzeti Tarihi Balık Dürümcü Mehmet Usta – ако не сте опитвали balık ekmek (рибен сандвич – на почит в уличната храна в Истанбул), това е малко павилионче и е доста популярно. Ще се ориентирате по-дългата опашка, която пресича улицата.
– TURK Fatih Tutak – Ресторант на Фатих Тутак, който обра две звезди Мишлен. Не успяхме да направим резервация, всичко беше букнато месеци напред.
– Neolocal – Също със звезда Мишлен, турска кухня с модерен прочит.
– Karaköy Lokantası – непретенциозно, но вкусно място в близост до пристанището и крайбрежната алея в Каракьой;
В списание Бакхус има много хубава статия на моя приятел Алекс, който описва къде да хапнем, ако имаме три дена в Истанбул.
Nişantaşı
Çeşme Bazlama Kahvaltı в Нишанташъ
кв. “Нишанташъ” където се намира това заведение е доста приятен и бихте могли да комбинирате закуската с разходка из улиците. Мястото за закуска е популярно, затова и са се разраснали до три помещения в близост едно до друго. Закуската е феноменална. С толкова много вкусове и допълнително храна, няма как някой да остане недоволен. Сервират различни видове сладка, турски черни маслини, гьозлеме, менемен – турски омлет с домати, чушки и базлама, хлябът на който е кръстен заведението. Не забравяйте да изпиете чаша турски чай, който турците много обичат и сервират като комплимент на гостите си.
Olden 1772
Този ресторант е в близост до хотела в европейската част на Истанбул. Супер як интериор и доста популярен сред турците.
Ако пресечете моста и вече сте в Каракьой и Бейоглу – двата квартала, където са събрани модерни заведения и кафенета, пекарни. Това е сърцето на нощния живот в Истанбул. Там се намира и кулата Галата – стара генуезка, наблюдателна кула, която днес е превърната в музей. Можете да изкачите стъпалата й и да разгледате Истанбул от високо.
Galata kulesi
Old Java Coffee Roasters Galata
Aheste restaurant
Ресторант Ахесте е готино място с модерен прочит на турската храна без претенции. Имат меню за тестване, като чиниите могат да бъдат за споделяне. Концепцията е за различни мезета, които да хапнете с приятели, докато обсъждате новостите в града.
Съвсем в близост е Karaköy, район в близост до пристанището превърнал се в живо, пулсиращо място за срещи и събития с много заведения и ресторанти. В малките улички можете да откриете всичко, което модерният Истанбул може да предложи: специални кафета, барове и вкусна храна. Тук се намира и музеят на Модерното изкуство.
Parsa Coffee Roasters
Чаят в Истанбул може и да е на пиадестал, предпочитано питие от турците за закуска и обяд, но кафето също има своите любители и тук не липсваха специални кафета.
Mürver Restaurant
Модерен ресторант с гледка към Босфора. Храната е вкусна. Опитайте октопод приготвен в пепел и агнешко печено в продължение на 12 часа за двама.
Какво е Истанбул без прословутия площад Таксим и улица Истиклял (в превод улицата на Независимостта). Емблематично място с много история, което освен притегателна за младите хора, е и популярно сред туристите. Тук върви ретро трамвай и е хубава атракция, но вероятността за опашка е голяма. От улица Истиклял, която е дълга почти 1.4 км, можете да се спуснете чак до Галата.
Ако се върнете в историческата част на града и поемете към кв. Фенер, ще откриете точно на брега на залива Златния рог – Българската православна църква “Свети Стефан”, известна още като Желязната църква. Не, защото е българската, но църквата е наистина впечатляваща, особено след реставрацията подпомогната от турска и българска страна. При миналото ми посещение, църквата беше в окаяно състояние – ръждясала и доста тъжна, но сега, блести с особен блясък.
В близост до Българската църква, навътре в кв. Фенер, уличките по дължината на залива са осеяни с цветни къщи и много заведения. Мястото е пешеходно и много приятно за разходка. В кв. Фенер са се заселили след падането на Константинопол в голямата си част немюсюлмани – евреи, гърци, италиански търговци и българи.
Истанбул е вкусове, миризми и наситеност от различни култури. Истанбул не може да влезе в никое определение. Внимавайте, докато пресичате, тук никой не спира на пешеходна. Но също така внимавайте и за всички интересни неща, с които ще ви сблъска този чудат град.
Валентина Рангелова says
Извинете, но Истанбул не е столица на Турция. С най-добри чувства.
Radostina says
Права сте! Много глупаво от моя страна. Поправих.
Дени says
Много хубави снимки!
Petia Stefanova says
Страхотен и цветен разказ, както винаги😀