Венеция е точно толкова магично място, колкото твърдят всички и понякога се чудя, защо съм чакала толкова дълго да се срещна с красавицата на Италия. Какъв по-хубав период да видите Венеция, ако не точно сега, когато пандемията опразни площад Сан Марко, а на круизните кораби, които почти разрушиха италианския град от лятото на 2021 г. им е забранено да акостират в лагуната.
Освен всички красиви сгради, на които може да се любувате през 2022 г. ще се проведе и Венецианското биенале, което беше отложено миналата година, заради пандемията. Откриването ще бъде на 23 април, а закриването през ноември 2022 г.
Как да стигнете:
Има директен полет от София до летището в Тревизо с Ryanair. Тревизо е на 40 км от Венеция. Може да се придвижите с такси или автобус, който тръгва от входа на летището.
Къде да отседнете:
Съветвам ви да наемете апартамент или хотел в по-широкия център, отново на Канал Гранде, в кварталите Санта Кроче или Сан Поло. Така ще сте в по-тихата част, далеч от туристите, но все още достатъчно близо за пешеходни разходки. Ние отсядаме в Cima Rosa – палацио от 15-ти век със страхотен вътрешен двор, собственост на Британи (с американски корени) и нейният съпруг венециански архитект. Двамата купуват сградата в окаяно състояние, предполага се, че е била собственост на венециански търговец, служела за дом на любовницата му. Както каза Британи, на времето е било прието за удобство двете домакинства да живеят врата до врата. Мястото е пленително, разположено върху Канал Гранде – главния воден “път” прекосяващ Венеция. Всяка сутрин наблюдаваме как семейството на Британи се отправя с моторната си лодка към плажа, далеч от града, защото през юли освен жегата настанила се по тесните улички, има и доста комари.
Какво да разгледате:
Освен повечето популярни забележителности – да разгледате Двореца на дожите (Palazzo Ducale) или да изкачите камбанарията на базиликата на Сан Марко, бих препоръчала да видите къщата музей на Пеги Гугенхайм. Голям почитател на модерното изкуство, къщата която се намира на Канал Гранде е сама по себе си невероятна забележителност. С красива градина и беседка, алеи изпълнени с предмети на изкуството и скулптури. Филантроп и любител на изкуството, Пеги Гугенхайм спонсорира и насърчава някои от най-известните сега, но прохождащи тогава модерни художници – Джаксън Полък, Марк Ротко и др. Не пропускайте и магазина към музея, който е до самия музей. Изпълнен е със страхотни предмети на артисти, които фондацията подкрепя – креативни вещи, книги и сувенири.
Площад Сан Марко
Как да се придвижвате:
Има няколко опции да разгледате Венеция – пеша, с градския ферибот, който действа като автобус и спира на различни спирки или с частна лодка такси. За ферибота има дневни карти или еднократни билети (около 7 евро). Последната опция е най-скъпа (между 50 – 80 евро), но за еднократно изживяване е невероятно да се пробва.
Какво още да правите:
- Да се изгубите из малките улички;
- Да наемете лодка и да обиколите. Ние ползвахме услугите на Енрико и неговия брат Алехандро, които са родом от Венеция – > контакт. Винаги отзивчиви, приятни. Алехандро не говори добре английски, но е адски мил и често позволяваше на децата да управляват лодката, за което те го обожаваха;
- Да посетите Музея за Модерното изкуство (Ca’ Pesaro International Gallery of Modern Art);
- Да посетите Музея на Рено – Palazzo Glassi;
- Да ядете джелато на корем. Препоръчвам Gelato di Natura – занаятчийско джелато с естествени съставки. Имат няколко локации из Венеция.
Ако пътувате с деца, кой би предполагал, че Венеция освен романтична дестинация ще бъде и толкова подходяща за по-големи деца. Влюбени са в моторните лодки, каналите и експонатите оръжия в музеите. С децата можете да посетите Националния природонаучен музей, който се намира в квартала Санта Кроче. Един от най-хубавите в Европа. На входа ви посреща огромен скелет на динозавър.
Природонаучният музей
- Ако има едно нещо, което си заслужава да направите и силно препоръчвам е да наемете частна лодка и да обиколите Венеция по залез слънце. Тогава всички невероятно забележителни сгради ще са само за вашите очи. Далеч от тълпите. Ще усетите онази интимност която човек чувства, когато е насаме с мислите си.
- Да посетите малкия остров Сан Джорджо Маджоре (San Giorgio Maggiore). Църквата Сан Джорджо Маджоре е построена през 1566 г. от един от най-интересните венециански архитекти Андреа Паладио. Някои от сградите в Ню Йорк са вдъхновени от неговия дизайн посредством Томас Джеферсън, който му се е възхищавал. Има страхотен филм за Андреа Паладио, който гледах на миналогодишния фестивал Master of art. Филмът се казва Palladio: The Power Of Architecture, ако ви попадне.
- Да отидете на вечеря в Harry’s Dolci с гледка към Giudecca Canal (ще ви е необходим транспорт). Същите собственици като иконичния Harry’s bar, но гледката към Венеция при залез е незаменима, а храната е вкусна.
Къде да хапнете:
Препоръките за места за хранене са на Британи от Cima Rosa, която беше така добра да ги сподели с нас:
- La Zucca – Мястото не е строго вегетариански ресторант, но може да задоволи хора, които търсят очарователно място с ястия от пресни зеленчуци, приготвени с естествени съставки. Тиквеният флан е задължителен! Тъй като ресторантът е малък, резервациите се препоръчват предварително.
- Glam **Michelin – В съседния двор на Cima Rosa се намира Glam, ресторант с две звезди Мишелин. Едва ли трябва повече да се каже. Донато Аскани е главен готвач в Glam и е най-младият италианец, който има не само една, а две звезди Michelin, получени само три години след отварянето. Менюто е с перфектен баланс на вкусове. Комбинацията от кулинарен опит и творческо откритие на местни съставки. Тук във Венеция има много уникални изживявания по отношение на храната, но това, което Донато Аскани създава в Glam, е най-доброто изживяване в града.
- Mocenigo – венецианска остерия, където ще намерите месни ястия, прясна риба и страхотна атмосфера;
- Birreria La Cort – През 1500-те години Кампо Сан Поло е известен със състезанията с бикове, а Бирерия е къщата за биковете. По-късно се превърща в пивоварна и мястото е известно с това, че сервира най-добрата пица в града, с пухкава коричка и специални съставки.
- Trattoria Antiche Carampane – Тази венецианска тратория е встрани от утъпкания път и вечерята тук наистина ви кара да се чувствате като местен. Това е едно от любимите места за прясна и сезонна риба. За кулинарно любопитните опитайте платото със сурова риба и попитайте за сезонните ястия. През късната пролет опитайте Cappelunghe на скара (невероятно!) сотирано и поднесено с паста.
- Bancogiro – Този ресторант се намира в сърцето на пазара Риалто в лоджия от 15-ти век на Канал Гранде. Менюто е креативен прочит на съвременната венецианска кухня. Ако решите да вечеряте тук през зимата, горният етаж е изключително уютен със сводестите си тавани. Ако времето е хубаво, горещо препоръчвам да седнете навън покрай Канал Гранде.
- Muro Frari – Обичаме Muro Frari за неговата оживена съвременна атмосфера и разнообразието от средиземноморски ястия в менюто. Този ресторант е определен местен фаворит, особено през уикендите. Можете да се насладите на пица с дебела кора, придружена с местна наливна бира. Техният тартар от пържола е невероятен. Тези, които се интересуват от вино, ще бъдат впечатлени от тяхната селекция от вина на чаша или бутилка.
- La Bitta – Ако затворите очи и си представите, че вечеряте в къщата на вашата италианска нона (баба)… това е La Bitta. Това е италианска комфортна храна, топла и уютна атмосфера. Домашните ньоки на Дебора са любимото венецианско ястие. Ресторантът е малък, препоръчителни са резервации.
- Ai Artisti – Менюто е традиционно, но еклектично, просто и изискано. Когато времето е хубаво, можете да вечеряте покрай канала, а през зимата вътре до прозореца. Резервирайте предварително за вечеря.
- Osteria Alla Bifora – Винен бар, разположен в сграда от 15-ти век, внимателно реставрирана и украсена с красиви антични полилеи, които придават специален блясък, подчертавайки каменните и тухлени околности. Те сервират широка гама от венециански предястия.
- Pane Vino – Тук сервират предимно месни ястия. Прошутото е отлично, а десертите са най-добрите във Венеция. При топло време е хубаво да вземете маса на площада, а през зимата опитайте да резервирате маса в основната трапезария.
- Lineadombra – Ресторантът разполага със зашеметяваща гледка към канала Giudecca. Менюто е изискано, основно морски дарове и ще намерите всичко елегантно поднесено. Този ресторант е изискан, но ако търсите интимна и специална атмосфера, ще бъдете много щастливи тук.
Около площад Сан Марко
- Osteria San Marco – Четирима венециански приятели със страст към пътуванията и стара тратория от 40-те години са в основата на този готин винен ресторант с изискан интериор и международен привкус. С богатите си търговски пътища Венеция e първия западен метрополис, предлагащ „космополитна“ кухня, направена от солидна основа от местни съставки, смесени с най-добрите продукти и подправки от други страни.
- Alle Testiere – Това е още една прекрасна остерия в района на Сан Марко, която смятам за член на „Големите венециански ресторанти“. Менюто се променя ежедневно според това, което Лука и Бруно намират на рибния пазар Риалто. Любителите на виното ще се насладят на списъка с малки производители от цяла Италия, много от които естествени. Очаквайте вкусни, красиво поднесени ястия и опитен персонал. Само с десет маси резервациите са задължителни, един месец предварително.
- Al Covo – Един от най-добрите семейни ресторанти в града, управляван от главния готвач Бенели и съпругата му от Тексас Даян. Менюто е тясно обвързано с територията, характеризираща се с местни производители и гастрономически традиции. Интериорът е от тъмна дървесина с точното осветление, за да го счита за романтичен. „Менюто дегустатор“ е чудесен избор за тези, които се интересуват от многото деликатеси на Ал Ково. Препоръчва се предварителна резервация.
- Nevodi – В свободното си време един от любимите ми дни е прекаран в скитане по красивия площад Кастело и тук ще намерите това местно венецианско бистро. Nevodi означава “племенници” на италиански и всички тези момчета са израснали заедно на Via Garibaldi. Очаквайте щедри порции и красиво подредени ястия от прясна риба.
Какво още да видите в района:
Ако имате повече от два дена във Венеция, със сигурност можете да видите още съседните острови Бурано и Мурано. Ние наемаме лодка и отскачаме до остров Бурано. Разхождаме се из Бурано, при свечеряване се отправяме към съседния остров Мазорбо (Mazzorbo) и ресторанта Вениса. Няма нужда от ферибот. Двата острова са свързани с мост. Тук е имало лозя и изба, които са били унищожени през 1966 г. при голямото наводнение, но през 2002 г. собствениците възстановяват мястото и отново започват да произвеждат вино по стара венецианска традиция. Освен изба и ресторант с една звезда Мишлен, мястото вече разполага и с хотел.
Остров Бурано е страхотен, шарен като от филмов декор. Все още могат да се видят възрастни хора изкарали столове през къщите си, насядали и разговарящи. Липсват туристи и това е хубаво.
Ciao Venezia!
JANA says
Прекрасно място е и прекрасен пътепис и снимки!
Radostina says
Благодаря от сърце! 🙂