
Зад блога Bivouac_kitchen стоят Рая и Александър, който се занимават с телевизия и заснемане на рекламно и документално видео съдържание. Можете да ги откриете на инстаграм страницата им – > Bivouac_kitchen
Заради работата си в Мастършеф и други кулинарни проекти се вдъхновяват да създадат свой инстаграм. Съдържанието им е свързано с рецепти, приготвени на открито и приключения в природата. Храната в Bivouac_kitchen е семпла и лесна за приготвяне в “полеви” условия, най-често на огън. Идеята за инстаграм страницата им се ражда по време на пандемията, когато интересът към активности в природата става супер голям.
Bivouac_kitchen са амбасадори на най-стария бранд за термоси в света – Stanley. Това е и причината за пътуването им до Гренландия, където заснемат рекламни материали и документални видеа.
Гренландия е огромна държава с територия от 2,5 милиона км, като 80% от нея е покрита с лед. Необятната природа, дивите животни и невероятните гледки на плуващи айсберги и китове правят Гренландия едно от най-необикновените места в света.





Населението говори гренландски и датски. Гренландия е бивша датска колония и все още разчита много на финансова помощ от Дания.
Огромна част от територията все още не е напълно изследвана и това привлича освен туристи, така и учени и научни експедиции. Голяма част от тях се занимават с проучвания и следене на климатичните промени и топенето на ледовете.
Пътуването до Гренландия
Освен с кораб за експедиция, до Гренландия се пътува със самолет. Може да се лети само от два града – Копенхаген и Рейкявик. Това прави достъпът до Гренландия още по-труден и скъп, но пък запазва мястото от тълпи с туристи. Ние предпочетохме Air Greenland, които летят само от Копенхаген с директен полет. Това се оказа по-добрият избор, защото се лети с голям самолет, докато от Рейкявик е с малък витлов, който малко или много зависи от атмосферните условия, които в Арктика се менят много бързо. Така, ако времето е лошо по крайбрежието, поне ще сме кацнали в Гренландия.


Кангерлусуак – портата към Гренландия
С полета от Копенхаген се каца в град Kangerlussuaq, единственият град разположен във вътрешността на Гренландия и с най-голямото летище. Под голямо летище разбирайте – дълга писта и възможност да кацнат еарбъс или боинг. Оттук се разпределят полетите до останалите по-малки градове в страната с по-малки самолети.
Кангерлусуак се намира на 40 км във вътрешността на арктическия кръг, в края на 170 километров фиорд.
В Кангерлусуак живеят около 550 души през лятото и 300 през цялата година. Веднъж седмично, когато кацне самолетът от Дания, населението нараства с още с 200 души.


Ако имате късмет, може да видите мускусни бикове, елени и полярни зайци.
Еднодневните пътувания до Ледената шапка и ледник Ръсел са задължителни, ако останете за повече от ден в града. На нас ни се наложи да поостанем, защото времето се развали и полетите за деня бяха отменени. Това ни отвори възможността да стигнем до глетчера Ръсел и Point 660, откъдето тръгват всички научни експедиции по леда.
Като цяло градчето е с усещане на Аляска или Канада. Тук се намира и най-дългият и единствен път в държавата – 50 км от града до Ледената шапка, по който имахме уникалната възможност да покараме кола. Разхождайки се из трите улици на градчето, се запознахме с Израел, който караше ретро JEEP от 78’. И като истински фенове, нямаше как да не се възползваме от милото му предложение за разходка с колата.

Нуук – столицата


Работната част от посещението в Нуук ни срещна с Торлак, местен гид, скиор и собственик на агенция за турове. С него направихме кратка разходка в близката до града планина и в стила на Bivouac_kitchen той ни сготви супа с еленско и зеленчуци. Еленското купихме от пазара за месо. Местните се хранят предимно с дивеч, защото в Гренландия няма ферми за животни и дори в супермаркетите месото е дивечово.



След три дни дъжд и само един слънчев, вече нямахме търпение да се отправим на север към залива Диско и град Илулисат.
Илулисат – Disko bay










Интересни факти за кучетата:
- В полярния кръг е забранено внасянето на друга порода кучета, това е с цел да се запази видът чист;
- Кучетата за впряг са намелели двойно, тъй като отглеждането им изисква много грижи и все повече ловци ги заменят с моторни шейни;
- Кучетата живеят в огромни поля извън градовете, за да оставят жителите да се наспиват;
- От 2-3 десетилетия има правило всяко куче над 6 месеца да е вързано. Това става след нападения преди години над деца. Още могат да се срещнат хора с белези по лицето от тогава.

Leave a Reply