Остров Сокотра е едно от последните диви места в света. Намира се на 300 км от континентален Йемен и само до преди 57 години е била независима територия. Растителността за острова е ендемична и повечето растителни видове характерни за мястото, като бутилковите и драконовите дървета могат да бъдат видяни само тук. Статистиката показва, че само 3000 души посещават острова на година, а през целия ни престой, срещнахме други групи само последната вечер.
Как да стигнем дотам:
До остров Сокотра има два полета – един от Йемен, по обясними причини не предпочитан от туристите и един от Абу Даби. Полетът от Абу Даби се осъществява два пъти в седмицата и както може да се предположи, местата са ограничени. Полетът е хуманитарен, въпреки че изглежда като редовен полет, но го няма нито онлайн, нито се обявява на самото летище, затова най-добре е да се пътува с агенция, която ще се погрижи както за входните визи, така и за билетите от Абу Даби до Сокотра. Полета от София до Абу Даби трябва да закупите сами, след като имате вече потвърждение от агенцията за часа на тръгване от Абу Даби. Ние пътувахме с Tour Socotra и останахме много доволни. Има, разбира се, и други агенции, 25 на брой, но основните са 8.
Кое е най-доброто време за посещение:
Туристическият сезон в Сокотра продължава от октомври до април и всеки един от тези месеци има своите предимства. През останалото време вали и духа доста. Най-бързо се запълват датите в края на февруари и началото на март, защото тогава е пикът в цъфтежа на бутилковите дървета и се твърди, че склоновете се обагрят във всички нюанси на розово. Но според нашият водач Султан, най-доброто време за посещение е в края на януари, защото времето е страхотно, слънчево, но не е безкрайно горещо, както през февруари и март в разгара на тяхното лято.
Какво ще видите:
Пясъчните дюни Захек (Zahek Sand Dunes)
Надиплени бели пясъци, докъдето поглед стига. Zahek sand dunes е първата ни спирка, след като кацаме на летището и ни посреща нашият водач. Групата ни се състои от девет души, четирима българи и пет италианки. За нас се грижат точно толкова хора, колкото сме и ние. Освен шофьорите на трите джипа и водача, имаме хора, които приготвят топли храна всеки ден. Очаквахме да бедстваме, а всъщност всичко е добре организирано. Нощуваме близо до дюните, посрещаме залеза и се любуваме на светлината. Тук виждаме и първите лешояди, които после ни стават неизменна компания, където и да отидем. Повече приличат на нашите кокошки, отколкото на стръвни и опасни птици. Хората от Сокотра ги смятат за полезни, точно както козите, защото “почистват” хранителните отпадъци.
Лагуната Детуах (Detwah Lagoon)
Лагуната Детуах е може би мястото, което най-много ме впечатли от целия остров. Дали защото това е единственото място, на което прекарваме две нощувки и имаме повече време да се потопим в магията или заради животът, който кипи там. Виждаме безкрайно много раци да се щъкат по пясъка и всякакви риби. Докато през деня при прилив, водата завзема територия и всичко е за туристите, които се любуват на белия пясък и тюркоазено-синята вода, то вечер мястото се преобразява. След отлив, лагуната се превръща във футболно игрище и всички са поканени. Хората от Сокотра са луди на тема футбол и вечер млади и стари се събират да играят на пясъка по залез слънце.
Платото Дихам (Dixam Plateau) и драконовата гора
Драконовите дървета се срещат из целия остров, но обикновено са по едно, две или няколко дървета. В Драконовата гора Firmhen forest се безброй. Някои от екземплярите са на хиляди години и самите дървета растат много бавно. Най-големият им враг са козите на острова, които са привнесени. Разхождат се свободно и успяват да изяждат малките дървета, на които им трябват 50 години, за да достигнат размери на дете. За жалост на острова губят много повече дървета, отколкото успяват да опазят, но все пак са създали ферми за драконови дървета, в които отглеждат малки екземпляри в заграждения. Смолата на дърветата, която е червена, оттам и името, се използва от местните, за лекуване на рани. Сходни драконови дървета могат да се видят и на други места по света (Мадейра, Мароко), но са друг подвид. Гората е трудно достъпна. Необходими са ни 3 часа по черен, стръмен път, за да стигнем там. Нощуваме около дърветата и под звездите. Няма такова усещане.
Shoab Beach
В близост до лагуната и на час с лодка е Shoab Beach. Докато пътуваме до него виждаме делфини. Плажът е заобиколен от морето от една страна и блато от другата. Напомня ми на местност Велека в Синеморец, но вместо река, има мътна вода и пясък. Тук слънцето е много силно и най-малкото излагане без защита, може да ви коства безсънна нощ.
Dihamri Marine Protected Area
Едно наистина невероятно място е Dihamri Marine protected area. Резерват, защитена територия с уникална флора и фауна. Плажът е отрупан с корали изхвърлени от морето преди години при силен тайфун. Получил се е е невероятен килим от корали, въпреки че са мъртви, са много красиви и контрастират на червените скали. Ако обичате да се гмуркате, тук под водата, ще откриете костенурки, змиорки и всякакви видове шарени риби и ярки корали, каквито не видяхме дори на Големия Бариерен риф.
Homhil Infinity Pool
Едно от малкото места, на което имахме преход. Този естествен басейн се намира на 40 мин ходене и не, не слушайте водача, когато ви каже, че може и със сандали. Хората в Сокотра са толкова свикнали да ходят по горещите, остри камъни боси или с джапанки, за разлика от всички нас, че всеки път се шегувахме, щом станеше въпрос, какво да си обуем сутрин.
Мястото е прелестно и гледа към Арабско море. Имаме час да му се полюбуваме и се връщаме обратно за следващото приключение.
Wadi Klisen
Wadi Klisen е долина заобиколена от високи, остри върхове с бели варовикови скали и естествени басейни с чиста вода. Тук е другото място, където имаме преход и се налага да си сложим удобни обувки. Плуваме във водата и правим пикник на скалите. Видяхме египетски лешояди и много бутикови дървета.
Archer beach & Dunes
Последната ни спирка преди края на пътешествието е Archer beach and Dunes. Великолепни дюни от ситен, бял пясък образувани от силните мусонни ветрове през летните месеци. Плажът е идеален за наблюдение на звездите. Като цяло Сокотра с нейното ниско светлинно замърсяване е едно от най-добрите места за наблюдение на Млечния път (точно като Шпицкопе Spitzkoppe в Намибия), стига като нас да не уцелите пълна луна. Между скалите и дюните има поток с прясна сладка вода, който се влива директно в морето. Тук е популярно място за къмпингуване и срещаме други туристически групи. Разпъваме палатките направо на пясъка. Няма тоалетна и душ, но можете да се изкъпете на потока, както правят всички, включително и водачите.
Лягаме си рано, защото на другата сутрин всички единодушни искаме да посрещнем изгрева на върха на най-отдалечената дюна. За изгрева в 5:40 ч. се налага да станем час по-рано, още в 4:30 ч., защото изкачването по пясъка е бавно и трудно. Две стъпки нагоре, една назад. След около 40 минути сме на върха на дюната. Гледката е зашеметяваща!
Бутилковите дървета
Бутилковите дървета растат само на остров Сокотра. Сравнително широко разпространени са, въпреки че често са изкоренявани, за храна на домашните животни. Цъфтят в розово в края на февруари, началото на март месец.
На остров Сокотра говорят сокотри. Езикът им е доста по-различен от арабския и езика, който говорят в континентален Йемен. Сокотренци се гордеят с историята и доскорошната си независимост. Мюсюлмани са и приемат религията си сериозно. Добродушни са и много усмихнати. Нашият шофьор Феиз не знаеше дума английски и въпреки това успяваше да предугади, какво искаме и как се чувстваме. Успявахме да се шегуваме с него и той с нас. В ежедневието мъжете носят много интересни платове увити около кръста, наричат се “фота” и ни казаха, че са много удобни.
Изключително приземяващо и отрезвяващо преживяване, не само заради близостта на природата и липсата на обхват, но поради шокиращото умозрение, че има цяла една вселена извън удобните ни легла и комфортен живот, че някъде другаде по света животът кипи и не е по-малко стойностен от нашият.
Организирано пътуване: Пътуването включва 7 нощувки на острова, посрещане на летището оборудване (палатки, чували, матраци, чаршафи, посуда), храна, транспорт из целия остров. Групите са от около осем до десет души. Пригответе се да се запознаете с нови хора. Бих ви посъветвала да изберете wild опцията, която е за 7 нощувки на палатки и да избегнете спането на идване и тръгване в хотел, тъй като хотелът е в града, където е доста мръсно.
Самоорганизирано пътуване: Напълно възможно, вероятно, но на островът отново ще ви е необходим шофьор и кола. Добре е да имате водач, защото гугъл мапс не работи добре. Повечето забележителности са трудно достъпни и единствено автомобил с повишена проходимост ще успее да ги достигне.
Какво Не ви е необходимо:
- Повечето оборудване (палатки, чували, матраци, чаршафи, посуда, сгъваеми маси, столове, дори кърпи) се осигурява от агенцията предварително. Палатките и всичко необходимо ще се превозва от джиповете, с които пътувате. Попитайте агенцията, която сте избрали за потвърждение, но при нас не беше необходимо да носим спални чували и чаршафи, освен ако не искаме да използваме лични;
- Храна – екипът, който се грижи за вас осигурява топла, прясно приготвена храна всеки ден, повече отколкото можем да изядем. Имаме шеф готвач и помощник шеф готвач, които осигуряваха разнообразно меню. Има напитки, кафе, арабски чай, газирани напитки. Кафето е нес и ако искате някакво друго, би било добре да си носите. Ние още първия ден открихме колко вкусен е топлия чай, който ни сервират на всяко ядене и веднага изоставихме кафето. Предлагаха ни плодове, интересно приготвен ориз, всякакви пресни риби и задушена яхния. Следобед ни сервираха чай с махаленги (пуканки) и нещо като сладки бухтички (лейкимет, много вкусни!);
- Вода – водачите осигуряват питейна вода, при нас отделни бутилки се раздаваха по няколко пъти на ден. Би било хубаво да си носите собствена бутилка при нужда. Не е необходим филтър или система за пречистване;
Какво ви е необходимо:
- Малки тубички с тоалетни принадлежности. Почти навсякъде имаше душ и тоалетна, на местата на които нямахме нашите водачи винаги носеха портативен душ и тоалетна, и ни осигуряваха лукса да се къпем всеки ден;
- Външни батерии и зарядни – можете да зареждате телефоните си, батериите на фотоапаратите и дрон (задължителен бих казала!), ако носите всеки ден в джипа, докато пътувате. Ако имате ден без много движение, за тези дни е хубаво да си носите някоя и друга външна батерия, въпреки че в по-голямата част от острова няма обхват и никакъв интернет, така че батерията на телефона ви ще издържи доста дълго време. Не забравяйте да минете на самолетен режим, за да я пестите;
- Обхват и интернет – няма ли да е страхотно да си починете, като забравите за работата и останалия свят? Да, би било страхотно, но реалността е, че всеки би искал да се чуе с роднини и познати. Има опция да закупите на летището в Абу Даби – Etislat SIM card. Само тази компания има някакво покритие в Сокотра, но не очаквайте чудеса. Нашите водачи ни осигуриха един час след вечеря интернет свързвайки сателит Star link, което си беше страхотен начин да си спокоен, че ще уведомиш всички, че си добре;
- Челник – за дните, в които ще използваш портативната баня;
- Лосион за слънце с висок фактор – както казах слънцето в Сокотра е неумолимо.
- Шапка за слънце – задължително, не само да не изгорите, но и да не припаднете (имахме такъв случай)!
- Биоразградими мокри и сухи кърпички – генерално в Сокотра имат проблем с отпадъците. Когато минавате през столицата, дори на някой отдалечен плаж ще видите доста пластмасови боклуци. Нашият водач ни обясни, че проблемът не са туристите, а местните, които просто не виждат нищо лошо в това да изхвърлят всичко навсякъде, което като прибавим и липсата на сметоизвозване, генерира огромни количества отпадъци. Нека не допринасяме за този проблем;
- Всякакви лекарства – на нас не ни бяха необходими, но всичко се случва и прахчета при обезводняване могат да ви спасят там;
- Тапи за уши – за да спите възможно най-комфортно, все пак сте сред природата;
- Летни дрехи, но и леки топли дрехи – аз лично бях останала с впечатлението, че пътуването изисква туристически дрехи и бях взела само такива, но истината е, че преходите не бяха много и смело мога да кажа, че ленени панталони и по-спортни рокли и дрехи, също биха били подходящи за пътуването. Не забравяйте бански, ще има доста къпане;
- Туристически обувки или маратонки – ако нямате туристически обувки, както казах няма чак толкова дълги и натоварени преходи, с маратонки или спортни обувки също би ви било удобно. На някои места ни трябваха водни обувки или джапанки, но ако нямате, няма да е проблем;
Leave a Reply