Ден 7-ми от двуседмичното ни пътуване е определено за придвижване до старата столица на Япония. Стягаме багажа и след тричасово пътуване с бързия влак слизаме на станция “Киото”. Вървим пеша до риокана, където ще прекараме две нощувки, докато сме в Киото. Риокан е типичната японска къща за гости в стар стил. Повечето стени са от оризова хартия. На рецепцията ни посреща усмихнато, бременно момиче в кимоно и ни настанява в стая на втория етаж. В нея няма почти нищо, ако не броим ниска масичка и две столчета без крака. В голяма папка на масата е обяснено като за чужденци как се разпъват и оправят традиционните татами – легла на земята. Молят ни да се събуваме и да носим чехли, когато слизаме долу за закуска. Дават ни и халати тип кимона, които да носим из стаята или докато спим.
Киото
Представях си Киото като запазен старинен град с ниски постройки, много храмове и тишина на всяка крачка. В действителност Киото е много урбанизиран – на места модерен – досущ като Токио и Осака. Всъщност градът започва да се разраства неимоверно преди сто и петдесет години, след като императорът се премества от Киото в Токио. Киото е в дилема дали да поеме към модерното, но безличното или да запази духа на гейшите и храмовете и да рискува да остане назад в развитието си. По смесицата от високи сгради и храмове си личи, че градът все още се лута в търсене на себе си. Това може да ви разочарова, но всъщност разнообразието от гледки, в които се редуват стар и нов свят са необходими, за да се избегне пренасищане от културни и религиозни забележителности. Киото е голям град и разстоянията между различните забележителности не са малки и ще ви се наложи да използвате автобусните линии на градския транспорт. Поне на спирките има безплатен wifi.
На другият ден ставаме рано закусваме във фоайето на риокана, заедно с голямо скандинавско семейство. Една от разновидностите на предлаганите закуски е суши, но някакси не успяхме да привикнем. Първи в списъка със забележителности е Fushimi Inari Taisha – храм с няколко стотин torii (традиционни врати на храмове), които водят до различните постройки в комплекса. Отнема около 2 часа, ако хванеш пътеката нагоре и обиколиш всичките. Районът е смятан за меката на търговията, затова и на всяка врата има надпис с името на фирмата или търговеца направил дарения на храма.
Следва Златният павилион (Kinkaku-ji). Първоначално павилионът е бил предназначен за вила на влиятелен държавник, но след като е купена от шогуна Йошимитсу и по негово желание e превърната в дзен будистки храм след смъртта му. Градините около самия храм са много красиви и са пример за перфекционизъм. Няма нито едно излишно камъче или обрасло дръвче. Пълна хармония между постройката и алеите. Видяхме човек, който подкастряше прецизно клоните на дърветата с ножица. Тълпата е по-голяма отколкото малките криволичещи пътеки могат да поберат. Изведнъж от нищото завалява силен дъжд. Докато успеем да извадим чадърите, той вече е спрял и иззад облаците пече слънце.
На път за Сребърния павилион решаваме да се разходим по улиците пеша вместо с автобус, за да се потопим по-добре в градската атмосфера. В тази част на града липсват големи, модерни сгради. Улицата, по която поемаме, е цялата осеяна с малки антиквариати, галерии, хубави ресторанти, бутикови магазини за ръчно изработени стоки. На една витрина виждаме апетитни японски десерти; решаваме да влезем и да разгледаме. Най-известни са оризовите десерти пълни с подсладена бобена паста. Много използван за десерти е зеленият чай. На вид са изящни, миниатюрни и много красиви, но на вкус (по мое скромно мнение) са леко безвкусни.
Докато разглеждаме нехайно е станало 16 часа. Хващаме припряно първия възможен автобус с надеждата да се придвижим бързо до Сребърния павилион, който е точно в противоположната посока на Златния. Пристигаме в 16:40. Все още е отворено, но на входа ни казват, че имаме само 40 минути да разгледаме преди да затворят. Дали заради късния час, но мястото е празно. Самият павилион не е от сребро, а от дърво. Не е толкова величествен като Златния, но градините тук са още по-красиви. Изкачваме се нагоре по малка пътечка, което се вие покрай поточе с гладки камъни. Стигаме върха. На фона на купола на павилиона там се открива чудесна гледка към града.
На връщане към града си купуваме сладолед със зелен чай. Кафето, което бях харесала, е затворено и решаваме да вечеря някъде около нашия риокан. По пътя спирам симпатична, млада двойка облечени в традиционни кимона и вежливо моля да ги снимам. Тук са прекалено учтиви, за да ми откажат, затова се възползвам докато ми позират. В Киото можеш да си наемеш кимоно за ден на цена от 3000 йени, което е около 22 евро. В следващите дни ще срещнем доста туристи облечени с тях.
Арашияма е квартал на Киото с много красиви луксозни жилища и вили. Храмът Tenryu-ji е най-известния в района. Пред малката алея възрастен човек на около осемдесет години държи гребло и връща камъчетата разместените от минаващите, хиляди туристи. Струва ми се толкова безсмислена работа, но после осъзнавам, че за тях всичко трябва да е в хармония и всяко усилие си заслужава. Излизайки от едната страна на храма, навлизаме във високата бамбукова гора, която води до друг храм.
Следобеда се разхождаме из Квартала на червените фенери – Gion. Ако имате късмет, тук е мястото, където можете да срещнете една от всичките 1500 действащи гейши. Проливен дъжд ни съпровожда през по-голямата част от разходката. Крием се под навесите на ниските постройки осеяни с фенери. Наблизо има фестивал и доста хора с кимона се отправили натам. Церемонията е започнала вече и не успяваме да си купим билети. Отказваме се да бродим в дъжда и се прибираме вкъщи.
Осака
Ден 10ти е деня, в който пътуваме от Киото за Осака. Там плануваме да останем четири нощувки. Освен да разгледаме самия град възнамеряваме и да направим няколко еднодневни пътувания. Пътуването между Киото и Осака е кратко, не повече от четиридесет минути. Апартаментът ни е близо до гарата и до метростанция. Собственичката предлага да ни вземе от станция Осака. Движението в Япония е отляво, също като в Англия и настъпва малко суматоха, когато Г. се опитва да се качи на мястото на шофьора. Разполагаме с цял ден да разгледаме Осака. През Втората световна война градът е бил бомбардиран и всички храмове са разрушени. Единствената забележителност в града е Императорския дворец. Това е причината Осака да е пренебрегвана за сметка на Киото, но нашите еднодневни пътувания ще са по-лесни от тук. Оставяме си багажа и се отправяме към Нимба – една от централните улици. За разлика от Токио където всичко е спретнато, мъжете са облечени предимно в костюми, а жените на висок ток, чистотата е безупречна, тук попадаме на улица с много неонови светлини, тълпи от хора в двете посоки, боклуци не липсват. Забелязваме игрални зали с много ротативки, които са пълни с хора и при отваряне на врата шумът отвътре е оглушителен. В Япония има много ниска миграция, както навън така и навътре. Струва ми се странно предвид, че японците изглеждат любезни и отзивчиви, но всъщност са доста затворени като общество и трудно допускат чужди хора, още повече чужденци.
Коясан
Следващият ден е определен за еднодневно пътуване до планината Коя и градчето, което се е оформило около храмовете в района. Първоначалната ни идея беше да пренощуваме в някой от манастирите, но докато организирах пътуването само няколко храма разполагаха с интернет сайтове и както можеше да се очаква нямаха места. Затова, ако решите да предприемете такова пътуване, задължително запазете места поне два месеца преди това.
Нара
Нара е град на час път от Осака. Нара парк е голямо зелено пространство, което свързва осем храма. В самият парк свободно се разхождат няколкостотин елена. Отначало присъствието им е доста забавно. Те се появяват от нищото, душат ти чантата, протягат врат за храна. Продават специални оризови питки, с които могат да бъдат хранени. След един час разглеждане вече ти се струват леко досадни с постоянните си опити да ти измъкнат храна. В един от храмовете попадаме на някакъв ритуал – група мъже и жени в бели кимона се смеят, докато член на групата удря с дървен предмет в дървена каца. Така и не успяваме да разберем какво точно правят. Разглеждаме храма Todai-ji, който е най-голямата дървена сграда в света. Вътре виждаме най-голямата статуя на Буда, която съществува. Времето за разлика от другите дни е повече от прекрасно. Разхождаме се дълго, докато става време да хванем обратния влак за Осака.
Химеджи
Замъкът Химеджи е най-добре запазения замък от феодалния период и за нас огромен късмет е отворен на 25 март 2015 г. – две седмици преди нашето пътуване, след като е реставриран в продължение на четири години. Самият замък изглежда внушително още преди да сме се приближили до него. Съставен е от 84 отделно сгради и достъпът до върха е отворен. Изкачваме се заедно със солидна тълпа японски туристи бавно по дървените стълби нагоре. Самият дворец е обграден от красиви градини. Най-интересна е историята на принцеса Сен, която е владетелка на замъка от 1617 г. и потомка на владетел от клана Токугава (прототипът за книгата Шогун на Джеймс Клавел е бил владетел от този клан). Женят я за Хонда Тадатоки, който наследява замъка Химеджи като награда за приноса му в битка на страната на Токугава. По време на Хонда и принцеса Сен замъкът е достроен и завършен. Те имат две деца: дъщеря и син. Синът им почива на двегодишна възраст, а три години по-късно Сен губи и съпруга си, който почива от туберколоза. Следвайки традицията, принцеса Сен бръсне главата си и става монахиня, докато умира на осемдесетгодишна възраст. Периодът в който живее в замъка е описван, като най-щастливия от живота й.
Diana says
Здравей Радостина, поздравления за увлекателния стил на публикациите за Япония. Предстои ни малко по- кратко пътуване до Токио и Осака/ киото и всичко написано ми е много полезно. Би ли споделила мястото, на което сте били за чаената церемония в Киото? Извинявам се за малките букви, но странно че през телефона не ми “позволява” големи:(
Radostina says
Здравей Диана, да, сайтът “не дава”, но в последствие винаги изписва големите букви … ето линк към сайта им http://www.teaceremonykyoto.com. Дано ви е от ползва, въпреки че в Киото има много такива къщи, които предлагат такава услуга … във всеки риокан има оставени листовки. Приятно изкарване! За мен лично това беше най-хубавото пътуване 🙂
Diana says
Привет, много благодаря за отговора и информацията. И аз с нетърпение очаквам това пътуване!
Само още един въпрос относно спането на татами/ футон/ в риокана- мъжът ми има притеснения, че може да са много тънки долните матрачета? – имахте ли проблеми с размера и твърдостта? дали евентуално има опция да поискаме и сложим 2 един върху друг?
Radostina says
В никакъв случай не е неудобно. Спи се съвсем добре. Освен самото татами си има и душече, което ви дават. Аз бях предвидила само две нощувки, защото си мислех, че ще е неудобно за повече, но не беше. Така, че смело си запазете 🙂
Diana says
Супер! Отново много ме зарадва твоят отговор. Нашите нощувки в Киото ще са 4 и няма да пропуснем преживяването да сме в риокан 😉
Благодаря много!
Vesela says
Мила Радостина,
Блогът ти е невероятен! Много ми харесва начина, по който разказваш и описваш своите пътешествия. Продължавай в същия дух и ти пожелавам още много пътувания на далечни места!
Би ли могла да споделиш кои книги харесваш и си прочела досега (свързани с пътешествия, култура, история)?
P.s. Извинявам се, че не пиша с главни букви. Сайта не го позволява.
Желая ти прекрасен ден!
Поздрави от Словакия,
Веси
Radostina says
Здравей Весела, колко мило от твоя страна. Благодаря ти! Ами любими книги напоследък “Богът на дребните неща” Арнауди Рой, “Пътуване по посока на сянката” на Яна Букова, “Тесният път към далечния север” и “Бежанци” на Весела Ляхова… нещо съм на тази вълна напоследък 🙂 ще се радвам, ако споделиш дали са ти харесали. А за главните букви, не позволява, но всъщност след публикуване ги показва (някакъв бъг е на сайта) Всичко най от мен!
Дени says
Чудесна статия. Киото ми е голяма мечта.