Пътеводителят е обновен през май 2021 г.
Винаги съм смятала, че Пловдив не се нуждае от насоки, за да се разгледа, но напоследък се убеждавам, че не е съвсем така. Често отскачаме до “Града под тепетата”, защото както може би съм (или не съм) казвала Г. е пловдивчанин. Това естествено не ме прави експерт, но последните няколко пъти кръстосваме мястото по 10 км на ден и това ме кара да вярвам, че съм видяла достатъчно.
След като Monkey house затвори врати преди няколко месеца, вече ни влече извън Капана. Пресичаме главната и след подлеза се озоваваме в the Family roasters. Има си редовни посетители, които познават мястото и сякаш идват всеки ден. Първия път, в който го посетихме преди 2 години, останахме малко разочаровани от кафето, което ни сервираха, но го отдадохме на това, че мястото е ново. Сега нещата се променили напълно.
The Family – coffee roasters, ул. Райко Даскалов № 55
работно време: пон – петък 8:00 ч. – 19:00 ч., събота 09:00 ч. – 18:00 ч., неделя 10:00 ч. – 18:00 ч.
website: www.thefamilycoffee.com
Отправяме се към Капана, където животът ври и кипи, особено през уикенда.
Мулти Култи гастро бар предлага много вкусен брънч и кафе. Обявен е за “Брънч място на 2018” от Бакхус. Предлагат от закуска до вечеря, като можете да опитате ястия от цял свят. Препоръчвам яйцата “Бенедикт” и омлет с трюфел и ементал. Кафето е на гръцката пекарна Taf (снабдено от Drekka). Много приятна обстановка с кулинарни книги по рафтовете и домашни сладка за продажба. Вечер можете да получите коктейли по авторски рецепти.
Multu culti, ул. “Абаджийска”6А
работно време: пон-събота 08:30 ч. – 23:00 ч.
сайт: MultiCultiPlovdiv
Tams house беше нашето откритие през зимата и сега успяхме да отидем още два пъти, само за да затвърдим убеждението си, че храната е невероятна. Интересна е историята на ресторанта. Собствениците Тодор и Мелиса (перуанка с японски корени) са живели и работили в ресторант със звезда мишелин в Напа, Калифорния. Когато работната виза на Тодор изтича, двамата решават да се преместят в Европа и избират Пловдив. Менюто е кратко, но интересно, храната e истинско удоволствие. Препоръчвам мус от фоа гра с шам фъстък, домашно сладко, сервиран с бриош и патешкото магре. Десертите са цяло ниво над всичко, което сме опитвали. Радвам се, че такива хора решават дойдат в България и да създадат такова място, на което можем да се насладим, без да прекосяваме граници.
Tams house, ул. “Загреб” 4, в Капана срещу Паваж
Работно време: вторник – неделя 12:00 ч. – 23:00 ч., пон – почивен ден
сайт: TamssHouse
Паваж, разбира се, няма нужда от представяне. Пловдив не минава без Паваж, но този път исках да разгърна, затова няма снимки от мястото. Иначе страхотна кухня с продукти, които сами си отглеждат. Хлябът е ръчно направен. Задължително пробвайте агнешкото, кюфтета “Мими Иванова” и десертите. Резервация ще ви е нужна, защото мястото е наистина популярно.
Паваж, ул. „Златарска“ 7
работно време: понеделник – почивен, вторник 16:30 – 23:00 ч., сряда – неделя 12:00 ч. – 23:00 ч.
Докато сме още в Капана отскачаме за вкусен, непретенциозен обяд до Айлякрия. Ново място със страхотен интериор от изкъртени стени и плочки с орнаменти. Препоръчваме качамак със сирене и саздърма от патешко сърце. Непретенциозно, но приятно място, което е сравнително ново и се надявам да се задържи.
Айлякрия, ул. “Кожухарска” 3
Работно време: пон – нед от 12:00 ч. до 23:00 ч. вторник – почивен ден
сайт: Айлякрия
Друго готино място за брънч е Tables, което може би познавате от София. Тук ще намерите любимите на всички яйца Бенедикт. За много гладните има бургери и сандвичи с дърпано свинско. Домашна им лимонада с лавандула и боровинки е по тяхна рецепта и е страхотна за летните месеци.
Tables
Работно време: всеки ден, пон – четвъртък от 11:00 ч. до 22:00 ч., петък – неделя 11:00 ч. до 23:00 ч.
сайт: Tables
Излизаме от Капана и след Джамията се насочваме към Dwell coffee house. Заведението се намира в тиха уличка с много стълби. Нека външния вид и бялата дограма не ви подвеждат, тук сервират хубаво кафе и то какво. Кафето, което приготвят е на Chucky’s, които са известни с добре изпеченото си кафе. Собствениците са млада двойка – тя бивша учителка, той е работил за друго заведение със специално кафе. Двамата са разговорливи, приемат всеки клиент като гост. Познанията им за кафето са задълбочени, порцелановите им чаши са специална доставка от Австралия, с които много се гордеят. Ставаме оптимисти за кафе културата и бъдещето на Пловдив.
Dwell coffee house, ул. „Пролет“ 2
работно време: понеделник – петък 09:00 – 18:00 ч., неделя 10:00 ч. – 16:00 ч.
Art news cafe е нещо като must see в Пловдив. Помня първия път, когато го посетихме, бях очарована от обстановката, тогава още Капана не съществуваше в сегашния му вид. Създадено през 2008 г. от Катрин и Веселина Сариеви, собственици на галерия “Сариеви” в близост. Арт нюз кафе е замислено по-малко като кафене, повече като място за събития с изложби, DJ вечери, място за обмен на идеи.
Art News Cafe, ул. “Отец Паисий” 38
Работно време: пон – неделя от 10:00 ч. – 23:00 ч.
сайт: www.artnewscafe.com
Точно до Art news cafe е вечната класика – ресторант Одеон. Това е семеен ресторант, част от малък хотел с 9 стаи. Белите покривки не трябва да ви плашат. Мястото освен страхотна гледка към разкопките, предлага добре замислено гурме меню. Препоръчвам ви да опитате тейстинг менюто, което включва 7 ястия плюс десерт. Така хем ще опитате най-добрите ястия на заведението, хем няма да преядете. В добавка, освен вкусната храна може да се полюбувате на супер интересните редовни клиенти – фини възрастни дами и джентълмени с приятни обноски, които разговарят тихо и се чувстват у дома си.
Ресторант Одеон, ул. “Отец Паисий” № 40
Вече е затворен!
сайт: www.restaurant-odeon.com
Новото ни супер яко откритие е Bluestone Doughunts на ул. “Отец Паисий” 29 (успоредната улица на главната). Не съм почитател на понички, но тези са ръчно приготвени и супер, супер пухкави и интересни. Тук сервират и страхотно кафе (Snack, което преди беше в Капана).
Tart bakery, ул. „Даме Груев“ 34a
Работно време: пон – петък 9:30 до 19:00, събота и неделя са почивни.
Ако искате да посетите добър италиански ресторант в Пловдив, то трябва да излезете от центъра и да се насочите към широкия център, както го наричат пловдивчани. Този ресторант е собственост на двама италианци и един българин. Един от собствениците Джузепе Ломушо е родом от Пулия, един от най-вкусните региони на Италия. Оттам и няколко ястия вдъхновени от региона. Пицата с активен въглен e неустоимо вкусна, а пастата пълно удоволствие за сетивата.
Osteria Rosmarino, ул. “Пещерско шосе” №28
работно време: пон – неделя, 11:00 ч. – 23:00 ч.
сайт: OsteriaRosmarino
Препоръчвам ви да се разходите извън Капана и Стария град, ако искате да усетите Пловдив. Ако поемете от Джамията по ул. “Антим” I нагоре по ул. “Константин Фотинов” или ул. “Тодор Каблешков” ще видите страхотни къщи, някои реновирани, други оставени на разрухата, но все още съдържащи в себе си духа на епохата. Оттам можете да се изкачите до едно от седемте тепета на града – Данов хълм и да погледнете Пловдив отвисоко.
Тази къща (на снимката по-долу) неминуемо ме привлича всеки път, когато минаваме покрай нея. На една плоча е изписано, че тук е отсядал за известно време Захари Стоянов (всъщност той е отсядал в малка турска къща, която е била на мястото на тази). Любопитството ме гложди да разбера повече за къщата и обитателите й. Започвам да ровя и откривам, че къщата е по проект на арх. Светослав Грозев завършил в Берлин и проектирал доста от къщите в стил модернизъм с Баухаус влияние в Пловдив. Тя е била дом на тютюнетърговеца Никола Каишев и неговата жена Христина, за която се смята, че е избрала финалния проект на сградата. Трудността на мястото, защото къщата е построена на хълм и вплетените възрожденски елементи наистина я правят специална. В наши дни къщата е все още в ръцете на наследниците – сем. Каишеви.
Къща на Никола Каишев, арх. Светослав Грозев, 1931 г. стил модернизъм/Баухаус (по-долу)
Всъщност арх. Грозев строи и друга къща, която е съвсем в началото на Стария град, построена през 1936 г. за фабриканта Стайно Стайнов на възможно най-фантастичната позиция в града над римските руини и османската джамия. От нея се открива 270 градуса панорама към града. Стайно Стайнов, освен търговец е бил и меценат с желание да помогне на млади архитекти като Грозев да се развиват. Негов брат е Петко Стайнов – композитор и музикален общественик. За съжаление семейството на Стайнов обитава къщата само десет години преди тя да бъде национализирана от комунистическата власт. Стайнов се самоубива няколко години по-късно, неспособен да приеме новата власт.
Къща на Стайно Стайнов, арх. Светослав Грозев, 1936 г. стил модернизъм/Баухаус (по-долу)
Друг страхотен маршрут за разходка е Цар Симеоновата градина, която наскоро е ремонтирана. Освен разходката вътре в градината, ви препоръчвам да разгледате къщите по ул. “Велико Търново”, които са невероятни. От улица Велико Търново можете да продължите по ул. “Иван Вазов” и Тютюневите складове, които в момента са изоставени, рушащи се и без покрив, но тази част на Пловдив е наситена с история и това може да се види по фасадите.
Малко по навътре в квартала се намира още една сграда дело на арх. Светослав Грозев в модерен стил. Най-впечатляващ е входът на сградата, запазен в добро състояние и до днес.
Жилищна сграда на ъгъла на ул. “Густав Вайганд” и ул. “Виктор Юго
Още една невероятна къща на ул. „Кръстьо Пастухов“ (на снимката по-долу) построена през 1933-та година също тъне в разруха. Този път проектирана от арх. Христо Пеев отново в стил модернизъм с Баухаус влияние. Наскоро открих този сайт, в който са поместени доста интересни алтернативни маршрути, които всеки може да следва и да разгледа Пловдив през друг ъгъл. Тази година се отбелязва 100-годишния юбилей на Баухаус архитектурата (Ако ви е интересна тази тема, можете да последвате фейсбук страницата на Български архитектурен модернизъм, където публикуват интересни архитектурни факти за такива къщи в България и света). Докато всички архитекти в началото на миналия век са строели в стил неокласицизъм, неоромантизъм, необарок с пищност на фасадите и богатство на орнаментите, арх. Грозев прилага изчистени линии, обемни тераси и това е било доста революционно за времето си.
арх. Христо Пеев, който е проектирал къщата по-долу. Негова история е безкрайно интересна. Още през 20-те години на XX век започва да заснема старите възрожденски къщи в цял Пловдив, които тогава били в окаян вид. Благодарение на неговите записки доста от къщите в Стария град са реставрирани в сегашния им вид. Преди 44-та година, той разполага с архитектурно бюро и се жени за момиче от буржоазно семейство. След 9-ти септември и настъпването на комунизма бива пренебрегван от своите съвременници и наричан “буржоа”, а книгата му с възстановки излиза четири години след смъртта му. Умира в безизвестност и бедност.
Къща на Елеонора и Алберт Малапел, арх. Христо Пеев, стил модернизъм/Баухаус (по-долу)
После може да се шмугнете в уличките и да откриете домът на един от най-обичания кмет на Пловдив (така е описан от съгражданите си) – Божидар Здравков. По време на двата си мандата, Здравков модернизира града и утвърждава международния мострен панаир. Градът преди той да поеме поста е без канализация и без грам зеленина. Бил е изключително скромен и поставя началото на развитието на Пловдив в правилната посока. Успява да спаси тепетата, след като вече едно е разрушено, за строителен материал. Превръща старинната къща на Куюмджиоглу в днешния Етнографски музей.
Къщата му тогава строена като вилна къща извън града се обитава от неговия внук, който е наследил и името му.
Друга невероятна сграда е сградата на Драматичния театър Пловдив, за да я разгледате трябва да се мушнете в един от тунелите на главната. Още по-интересна е задната й страна, която е изрисувана с графити. Ето това намирам из новините: “25 графити майстори от цяла България рисуват на тема “Изкуството е вечно” в рамките на фестивала Стрийт Арт Фест. Най-мащабният им шедьовър пловдивчани могат да видят на задната стена на Драматичния театър в Пловдив.”
Драматичен театър Н.О.Масалитинов
Ако позволите, Пловдив ще ви покаже много повече … стига да искате да видите, стига да искате да се гмурнете в града и да го опознаете. Задължително бъдете гладни, Пловдив няма да ви разочарова.
Kiki says
Благодаря ви за прекрасната статия. Понеже живея в Пловдив от малка и съм израснала около тези къщи ми беше толкова интересно да науча малко повече за тях, защото ви аги като минавам все нещо ме захласва.
Donka Doneva says
Ради, благодаря 1000 ди пъти за този пост ! Спасяваш ни престоя в Пловдив.
Знам колко труд е да напишеш подобен гид !
Дони (от Париж)