Пак съм на тема ориз. Този път солен. За да не си помислите, че вкъщи ядем и живеем само на десерти (не че бих имала нещо против), ви предлагам рецепта, която може да служи за основа на всякакви видове ризото. В допълнение ще вмъкна и някои от триковете на Джейми Оливър в готвенето и други такива придобити от личен опит.
Оризът, който се използва за направата на ризото, е Арборио или Карнарол. Това не е маркетингов трик или прищявка, повярвайте ми, с обикновен ориз не става същото, пробвах. На тези видове ориз им трябва по-малко време за варене, което си е предимство.
Три са основните правила за ризото, за да стане то кремообразно, леко и пухкаво:
- Оризът не се мие, слага се направо в тенджерата, така нишестето ще излезе и оризът ще стане кремообразен.
- Използвайте предварително подготвен зеленчуков бульон, който трябва да е горещ. Аз нямам и затова в отделна тенджера кипвам вода и с черпак сипвам, когато е необходимо. Винаги когато готвите и се налага да добавяте вода/бульон той трябва да е горещ, за да се запази основната температура на ястието.
- Бульонът/водата и изобщо течностите при готвене на ризото трябва да се добавят на малки порции/черпаци, докато оризът абсорбира течността.
Това е. Готови сте за перфектното ризото.
Ризото с гъби
4 порции
Време за приготвяне: 40 минути
Продукти:
1 чаша ориз Арборио
300 г. гъби/печурки
1 глава лук
60 гр. краве масло
настърган пармезан за поръсване
2-3 с.л. зехтин
1 чаши бяло вино
сол
Начин на приготвяне:
В тенджера, на среден огън, сложете половината краве масло и зехтина, задушете ситно нарязания лук. Не трябва да го оставяте да потъмнее. Трябват му няколко минути. Когато лука омекне, добавете ориза (в никакъв случай не го мийте), увеличете котлона и запържете много добре, докато зърната станат прозрачни – бъркайте непрекъснато, за да не залепне. Добавете нарязаните гъби. Добавете една чаша вино и продължете да бъркате леко, но непрекъснато. След като алкохолът се е изпарил, добавете първия черпак горещ бульон/вода към ориза и щипка сол. Ако нямате предварително приготвен зеленчуков бульон, можете да кипнете вода и да я посолите. Намалете котлона, така че да къкри бавно и оризът да не се свари прекалено бързо. Продължавате да добавяте от течността черпак по черпак, като бъркате постоянно. Всеки нов черпак трябва да бъде добавен, едва когато предишния се абсорбира изцяло.
Трябват му около 20 минути, за да стане al dente (“леко суров”) – т.е. изключете го, когато му трябва още съвсем малко – ще се довари сам, докато си почива. Като го изключите, оризът трябва да е леко рядък – тази течност е нужна за “глазирането”.
“Глазирането” на ризотото се прави по следния начин:
След като оризът е готов, махнете го от котлона и добавете маслото и пармезана. Разбъркайте добре, захлупете и оставете за около 2 мин. да почине. Яжте ризотото докато е още топло.
Leave a Reply