
Въпреки че Лемнос (също познат и като Лимнос) привлича основно каитисти и уиндърфисти, заради силния вятър и добрите условия за каране на тези спортове, мястото е много повече от просто кайт спот. Със своите невероятни природни дадености и ресторанти, островът може да спечели всяко сърце. Все пак някои намират този ветровит остров за прашен и непоносим, но снимките са тук да ги опровергаят.

Стигането до Лемнос може да е посредством самолет София – Атина – Лемнос или с ферибот от Кавала. През лятото фериботи на Blue Star Ferries и Seajets предприемат четири часовото пътуване, всеки ден без понеделник до Мирина – най-големия град на острова. Направете си резервация предварително, защото местата през активния сезон се изчерпват бързо. Хубаво е да имате кола, за да се придвижвате из острова.
Какво да видите:
– Faraklo geological park за причудливите скали;
– Солното езеро Aliki;
– Скалната църква “Panagia Kakaviotissa”, единствената църква без покрив;
– Пустинята с плажа Gomati;
Къде да хапвате:
Една от скритите тайни на о. Лемнос е наличието на няколко страхотни ресторанта с изискана храна, не с бели покривки, а храна за споделяне;
– Linaria Romanou се намира на площадчето в малкия град Романо; Опитайте патладжана с тахан.
– ΕΝΝΟΙΑ ΠΩ ΧΣ в Лихна има страхотна градина, където вечер можеш да се насладиш на невероятна храна;
– Личен фаворит – restaurant Riza в главния град Мирина;
По-непрeтенциозни, но много вкусни за обяд:
– Glykanisos в Nea Koutali;
– Таверната на Saravari beach;
– Семеен ресторант Danae в градчето Kalliopi;
– Таверна Flomari на плажа Gomati;
Плажове:
Red rock beach bar за плаж;
Плаж Финараки, но дивият след “Имението” – така се нарича изоставената къща зад плажа Финараки, до която има пътека в ляво покрай скалите и се стига до малък див плаж, където водата е толкова чиста, че се виждат рибки и рачета;
Плаж Керос за плаж, уиндсърф и кайт;
Плаж Саравари за плаж и каране на кайтсърф и уиндсърф;
Плаж Алики за по-напредвалите кайтсърфисти;
Faraklo geological park
В северната част на острова в близост до село Propouli, се намира природният феномен наречен от гърците – фаракло (плешив в директен превод). Предполага се, че тези образования са се получили преди хиляди години, при сблъсък на гореща лава от вулканите на острова с морето.






Солното езеро Aliki
Солното езеро Алики попада в защитена зона и е отделено от морето от 2 километра плажна ивица с дюни. През зимата езерото е пълно, откъдето и наименованието, докато лятото водата се изпарява, оставяйки солена каша (вижте на снимките). През май месец в езерото обитават розови фламинга и гледката сигурно е страхотна.




Това е единствената църква в света без покрив, построена от монаси през 1300 г. Църквата се намира на 4 км от Мирина и преходът започва от паркинга и трае около 20-25 минути бързо ходене. Разходката е приятна, а гледките невероятни, дори повече от колкото самия параклис. Все пак има изкачване и по-трудноподвижните хора трябва да внимават.





Linaria Romanou
Ресторантът се намира на площадчето в малкото село Романо, в близост до градската църква. Всички на острова вечерят късно, така че можете да видите някоя баба поседнала на столче, разхлаждайки се от дневните горещини. Не само храната тук е страхотна, винената листа също е доста добра.



Ennoia Po’ Xs
На местния диалект, името на ресторанта означава “не се тревожи, не обръщай внимание” и всеки пристъпил крак в градината на Ennoia Po’Xs ще го усети. Използват продукти произведени на острова и всяко традиционно ястие е с щипка оригиналност, например прочутата им мусака с октопод.


Riza restaurant




Ресторант Риза в главния град Мирина е на съвсем друго ниво. Всеки ден има няколко специалитета извън стандартното меню, дали ще е различен вид прясна риба или нещо по преценка на главния готвач. Тук опитахме риба скорпион и риба въдичар. Любопитно беше използването на рибешката глава и желанието на шеф готвача да използва всяка част от рибата, а не само най-хубавото.















Leave a Reply