Кувейт/Kuwait
Поради доброто стечение на обстоятелствата, ми се отвори възможност да посетя тази на част на света. И Слава Богу! Получих силен шамар от Съдбата, под формата на нова, ясна цел в моя живот – да ида да живея там. Много хора, които без да са били там, биха помислили като мен преди: „Абе, тоя луд ли е, къде ще ходи да живее там, в пустинята, сред тия страшни араби и т.н., и т.н.” Ами, да, луд съм. Просто ще опиша впечатленията си оттам, ще подложа с известно количество снимков материал, като нямам за цел нито да убеждавам колко е страхотно там, нито нищо. Защото, който не е видял, той не е разбрал. Ако ще и стотици мнения да е събрал. Затова, вижте, прочетете, разгледайте снимки, пък ако Ви се отвори възможност да отскочите дотам – горещо препоръчвам – различен свят е и си заслужава да се види. Просто ще ви се извие свят, а всички тези, които са имали моите представи за тези места и хора – най-вероятно едно такова пътуване ще е от малкото случки в живота, които да ви карат да се радвате, че сте грешили в представите си.
След един не толкова приятен полет, поради дълъг престой между прекачванията, малко след полунощ на 27.03.2012, кацнахме на летището в Кувейт. Отпреди знаех, че хората по тези земи са как да кажа… доста „лежерни” – за никъде не бързат, спешна работа нямат. Веднага се „сблъсках” с тази им черта – доста време ни отне попълването на формулярите за визи, защото служителите на гишето хич не бяха се притеснили, че пред тях се изсипа огромна тълпа от хора, искащи листчето хартия, необходимо им, за да стъпят на кувейтска територия. След известни перипетии, най-накрая стискахме в ръце паспорти със сгънати грижливо в тях визи и успешно стъпихме на шейхска земя.

Пет минути по-късно – второ добро впечатление. Вече се возим в таксито към хотела. Пътищата им… аутобани, кръгови кръстовища, никакви светофари, шосета с по 6 ленти в една посока. Асфалт като стъкло. Невероятна инфраструктура. Навсякъде осветено, всичко е обозначено, всяка табела задължително и на английски език. Ето, това е просто улицата пред хотела ни, на фона на която, нашите магистрали изглеждат жалки.

След необходимото отклонение, да се върна към описанията. Точно поради смесицата на различни народи, с огромни разлики в стандартите, Maydan Hawalli, както и останалите жилищни квартали за „некувейти” представляват една съвкупност от пищни, високи, нови жилищни сгради и между тях ниски, почти срутени постройки, които на пръв поглед изглеждат невъзможни за обитаване. Е, както се досещате, обитават се и то точно от индийците, пакистанците и прочее южноазиатски народи, които живеят в ужасяващи условия, но въпреки това са благодарни за това, което успяват да припечелят там. А тази благодарност, в комбинация със строгите закони в страната, които заплашват с екстрадиране, са причина за нулевата улична престъпност в Кувейт. Ето и няколко изгледа от Maydan Hawalli:



На следващия ден си направихме разходка из самия град, както и посетихме един от т.нар. „сукове”, или иначе казано, арабски пазар. Цялостният изглед на града е интересен – модерно и традиционно си съжителстват отлично. Сред старите сгради си издигат високи стъклени гиганти без това да дразни окото.


След като ви отегчих с толкова приказки, все пак да покажа и снимката, заради която си създадох въпросните емоции. Ако се вгледате в лявата част, ще видите и телената ограда на самия кладенец.”
Kolko gotino,puk I kolko e maluk sveta,Kamen e brat na moq priqrelka ot uchilishte:)
Верно е малък 🙂 по снимката на племенника му ли се сети? Аз само съм чувала за сестра му 🙂